GRAMMY AWARD: FULL LIST OF WINNERS

Let's get social
(Last Updated On: January 30, 2018)

Record of the Year:    24K Magic — Bruno Mars

Album of the Year:     24K Magic — Bruno Mars

Song of the Year:       That’s What I Like — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus and Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best New Artist:         Alessia Cara

Best Pop Solo Performance:   Shape of You — Ed Sheeran

Best Pop Duo/Group Performance: Feel It Still — Portugal. The Man

Best Traditional Pop Vocal Album: Tony Bennett Celebrates 90 — Various Artists; Dae Bennett, producer

Best Pop Vocal Album: Ed Sheeran

Best Dance Recording: Tonite — LCD Soundsystem

Best Dance/Electronic Album: 3-D The Catalogue — Kraftwerk

Best Contemporary Instrumental Album: Prototype — Jeff Lorber Fusion

Best Rock Performance: You Want It Darker— Leonard Cohen

Best Metal Performance: Sultan’s Curse — Mastodon

Best Rock Song: Run — Foo Fighters, songwriters

Best Rock Album: A Deeper Understanding— The War on Drugs

Best Alternative Music Album: Sleep Well Beast — The National

Best R&B Performance: That’s What I Like— Bruno Mars

Best Traditional R&B Performance: Redbone— Childish Gambino

Best R&B Song: That’s What I Like — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus and Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best Urban Contemporary Album: Starboy— The Weeknd

Best R&B Album: 24K Magic— Bruno Mars

Best Rap Performance: HUMBLE — Kendrick Lamar

Best Rap/Sung Performance: LOYALTY. — Kendrick Lamar featuring Rihanna

Best Rap Song: HUMBLE. — K. Duckworth, Asheton Hogan and M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)

Best Rap Album: DAMN — Kendrick Lamar

Best Country Solo Performance: Either Way— Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance: Better Man— Little Big Town

Best Country SongBroken Halos— Mike Henderson and Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

Best Country Album: From a Room: Volume 1 — Chris Stapleton

Best New Age Album: Dancing on Water— Peter Kater

Best Improvised Jazz Solo: Miles Beyond— John McLaughlin, soloist

Best Jazz Vocal Album: Dreams and Daggers— Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album: Rebirth — Billy Childs

Best Large Jazz Ensemble Album: Bringin’ It — Christian McBride Big Band

Best Latin Jazz Album: Jazz Tango— Pablo Ziegler Trio

Best Gospel Performance/Song: Never Have to Be Alone— CeCe Winans; Dwan Hill & Alvin Love III, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song: What a Beautiful Name— Hillsong Worship; Ben Fielding & Brooke Ligertwood, songwriters

Best Gospel Album: Let Them Fall in Love— CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album: Chain Breaker— Zach Williams

Best Roots Gospel Album: Sing It Now: Songs of Faith & Hope— Reba McEntire

Best Latin Pop Album: El Dorado— Shakira

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Residente — Residente

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Arriero Somos Versiones Acústicas— Aida Cuevas

Best Tropical Latin Album: Salsa Big Band— Rubén Blades con Roberto Delgado y Orquesta

Best American Roots Performance: Killer Diller Blues— Alabama Shakes

Best American Roots Song: If We Were Vampires— Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell and the 400 Unit)

Best Americana Album: The Nashville Sound— Jason Isbell and the 400 Unit

Best Bluegrass Album: tie, Laws of Gravity— The Infamous Stringdusters and All the Rage — In Concert Volume One — Rhonda Vincent and the Rage

Best Traditional Blues Album: Blue & Lonesome— The Rolling Stones

Best Contemporary Blues Album: TajMo — Taj Mahal and Keb’ Mo’

Best Folk Album: Mental Illness— Aimee Mann

Best Regional Roots Music Album: Kalenda— Lost Bayou Ramblers

Best Reggae Album: Stony Hill— Damian “Jr. Gong” Marley

Best World Music Album: Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration— Ladysmith Black Mambazo

Best Children’s Album: “Feel What U Feel” — Lisa Loeb

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books and Storytelling): The Princess Diarist— Carrie Fisher

Best Comedy Album: The Age of Spin/Deep in the Heart of Texas— Dave Chappelle

Best Musical Theater Album: Dear Evan Hansen— Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek and Justin Paul, producers; Benj Pasek and Justin Paul, composers/lyricists (original Broadway cast recording)

Best Compilation Soundtrack for Visual Media: La La Land— Various Artists

Best Score Soundtrack for Visual Media: La La Land— Justin Hurwitz, composer

Best Song Written for Visual Media: How Far I’ll Go — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho)

Best Instrumental Composition: Three Revolutions— Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill and Chucho Valdés)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: Escapades for Alto Saxophone and Orchestra from ‘Catch Me If You Can— John Williams, arranger (John Williams)

Best Arrangement, Instruments and Vocals: Putin— Randy Newman, arranger (Randy Newman)

Best Recording Package: tie, Pure Comedy (Deluxe Edition)— Sasha Barr, Ed Steed and Josh Tillman, art directors (Father John Misty) and “El Orisha de la Rosa” — Claudio Roncoli and Cactus Taller, art directors (Magín Díaz)

Best Boxed or Special Limited-Edition Package: The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition— Lawrence Azerrad, Timothy Daly and David Pescovitz, art directors (Various Artists)

Best Album Notes: Live at the Whisky A Go Go: The Complete Recordings— Lynell George, writer (Otis Redding)

Best Historical Album: Leonard Bernstein — The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner and Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)

Best Engineered Album, Non-Classical: 24K Magic— Serban Ghenea, John Hanes and Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

Producer of the Year, Non-Classical: Greg Kurstin

Best Remixed Recording: You Move (Latroit Remix)— Dennis White, remixer (Depeche Mode)

Best Surround Sound Album: Early Americans— Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson and Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)

Best Engineered Album, Classical: Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio— Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck and Pittsburgh Symphony Orchestra)

Producer of the Year, Classical: David Frost

Best Orchestral Performance: Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio— Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Best Opera Recording: Berg: Wozzeck — Hans Graf,

Conducted by  Anne Schwanewilms and Roman Trekel; Hans Graf and Brad Sayles, producers (Houston Symphony; Chorus of Students and Alumni, Shepherd School of Music, Rice University and Houston Grand Opera Children’s Chorus)

Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century— Donald Nally.

Conducted by (PRISM Quartet and The Crossing)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Death & the Maiden— Patricia Kopatchinskaja and the Saint Paul Chamber Orchestra

Best Classical Instrumental Solo: Transcendental— Daniil Trifonov

Best Classical Solo Vocal Album: Crazy Girl Crazy— Barbara Hannigan (Ludwig Orchestra)

Best Classical Compendium: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto

Conducted by Giancarlo Guerrero.

Produced by Tim Handley.

Best Contemporary Classical Composition: Viola Concerto— Jennifer Higdon,

composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero and Nashville Symphony)

Best Music Video: HUMBLE.— Kendrick Lamar

Best Music Film: The Defiant Ones— Various Artists

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *